Opis wydawcy
Koniec pisma i czlowiek tracacy podmiotowosc w nowym dziele Jacka Dukaja.
Intelektualna podróz wokól najbardziej fascynujacych zagadnien wspólczesnej cywilizacji - az do jej kresu i do kresu czlowieka.
Przez ostatnich kilka tysiecy lat pismo, ksiazki i biblioteki byly nosnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyla cywilizacje czlowieka. Myslenie pismem oznacza myslenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezposredni dostep do wnetrza innych: ich emocji, przezyc i poczucia ,,ja". Wynióslszy te umiejetnosc na wyzyny sztuki, w istocie tworzy nasze zycie duchowe.
W Po pismie Dukaj pokazuje ludzkosc u progu nowej ery. Kolejne technologie bezposredniego transferu przezyc- od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality - wyprowadzaja nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauwazalnie odzwyczajamy sie od czlowieka, jakiego znalismy z literatury - od podmiotowego ,,ja".
,,Mechanizm «wyzwalania z pisma» napedzaja miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napisze listu - zadzwonie. Nie przeczytam powiesci - obejrze serial. Nie wyraze politycznego sprzeciwu w postaci artykulu - nagram filmik i wrzuce go na jutjuba. Nie spedzam nocy na lekturze poezji - gram w gry. Nie czytam autobiografii - zyje celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów - slucham, ogladam wywiady. Nie notuje - nagrywam. Nie opisuje - fotografuje".
Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka - zagladamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, ze to nie czlowiek posluguje sie stworzonymi przez siebie narzedziami, ale to one coraz czesciej posluguja sie czlowiekiem.
Nadchodza czasy postpismienne, gdy miejsce czlowieka-podmiotu i jego ,,ja" zajmuja bezposrednio przekazywane przezycia.
,,Czy moge powiedziec o sobie: «jestem ogladaniem serialu», «jestem sledzeniem celebów na Instagramie»?"
Czlowiek staje sie maszyna do przezywania.