Opis wydawcy
Esej ,,Srodkowowschodnie rewizje" Jurija Andruchowycza przelozyla Lidia Stefanowska.
Kolejne wydanie slynnego polsko-ukrainskiego dwuglosu, który wplynal na sposób opowiadania o Europie Srodkowo-Wschodniej.
Czulosc dla obrazów rozpadu, melancholijne opisy przywiazania do tymczasowosci, historie zwyklych ludzi ukladane przez wielka historie, zaduma nad granicami wewnatrz granic i poza nimi. To wszystko sklada sie na przenikliwy intelektualny atlas naszej czesci swiata, jednoczesnie pociagajacej i wykrzywiajacej w grymasie swoja zmienna twarz.
Ksiazka ukazala sie w Niemczech, w Chorwacji, we Francji, na Ukrainie i Wegrzech, w Rumunii i Hiszpanii.
,,Sa to teksty w swoim gatunku znakomite. Odkad razem z Oswieceniem przeminely poematy, wykladajace w eleganckich dwuwierszach sekrety budowy wszechswiata albo sztuki sadzenia grochu, esej pozostal jedynym gatunkiem, który sytuuje sie na pograniczu nauki i poezji, z pierwszej czerpiac erudycje, od drugiej zas zapozyczajac odwage nieoczekiwanych zestawien. Szkice o Mojej Europie spelniaja ten warunek z naddatkiem; co wiecej, jak przystalo na dobre eseje, mozna z nich 'wycinac' zdania godne podniesienia do rangi aforyzmu, jak chocby: 'Jesli mialbym wymyslic dla Europy Srodkowej jakis herb, to w jednym z jego pól umiescilbym pólmrok, a w innym - pustke'.
,,Jesli Dwa eseje powstaly 'na zamówienie' - tym lepiej; marzylbym sobie, by ich autorzy podjeli sie opracowywania kolejnych tematów, widzac juz oczyma duszy biblioteczke traktujaca o tlenie, nowych srodkach przekazu czy reformie oswiaty. Nie bylyby to z pewnoscia próby w manierze Bouvarda i Pécucheta. Liczylbym raczej na widoczny w omawianych esejach rozmach polihistorów: nastepców jonskich filozofów natury, renesansowych myslicieli, angielskich poetów metafizycznych, których talent pozwala na rozwazanie struktury materii, poznawanie Kabaly, doradzanie Ksieciu i smakowanie trunków." Wojciech Stanislawski