Opis wydawcy
Polacy sa narodem, który uwielbia sie obrazac. Dlaczego? Autorzy znajduja przyczyne. Na imie jej ,,lek".
Michal Olszewski
Na co choruje Polska dusza? Skad agresja na ulicach, w domach, w biurze, w internecie? Zespól stresu pourazowego? Zaburzenia tozsamosci? A moze problemy z komunikowaniem emocji?
Autorzy z grupy Rekolektyw (Szczerek, Rejmer, Wasielewski, Kicinska, Jablonska, Wójcinska, Wlekly, Puto), wzieli na warsztat polskie ,,uczucia narodowe" i stworzyli zbiór reportazy skladajacy sie na portret kraju w stanie emocjonalnego rozchwiania.
Ziemowit Szczerek i Kaja Puto - z dystansem, ale i fascynacja etnografów - udokumentowali fale fejsbukowego hejtu.
Miroslaw Wlekly przyjrzal sie zjawisku, które hejtowi towarzyszy jak cien - gotowosci do odczuwania zgorszenia. Polak okazuje sie tak samo skory do internetowej szarzy, jak do publicznej urazy:
- Jak to ,,korki na Hlonda"? A gdzie slowo ,,arcybiskupa"?
- ,,Wielka ksiega cipek"? Tresci nie znam, ale inna religia nie pozwolilaby sobie na taka obraze.
Magdalena Kicinska opowiada historie przemocy domowej, tym bardziej przerazajaca, im bardziej do bólu przewidywalna - bez zwrotów akcji i bez zagadki. Wszystko przebiega tu rutynowo wedlug stalego scenariusza: od picia, przez bicie, po przeprosiny; od ucieczki, przez rezygnacje, po smierc; od obojetnosci sasiadów, przez niebieska karte, po wzruszenie ramion policjantki.
Katalogu ofiar polskich emocji dopelniaja reportaze Urszuli Jablonskiej - o tym, co czeka transseksualiste na polskiej wsi, Malgorzaty Rejmer - o mieszkancach osrodka dla uchodzców i ich sasiadach z cichego polskiego miasteczka oraz Agnieszki Wójcinskiej - o Polakach o ,,niepolskich" rysach twarzy i kolorze skóry.
Ksiazke zamyka zaskakujacy tekst Macieja Wasielewskiego. Pozornie prowadzi nas w zupelnie inna rzeczywistosc - za kulisy warszawskiego Klubu Komediowego.
Reporterzy mlodego pokolenia nie wierza w podzial na Polske A, B i C, nie wierza w jakichs ,,nas" i ,,onych". Widza jednak, z ilu warstw sie ona sklada. I jak trudno czasami je skleic.
Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw powstalo w 2014 r. Zrzesza polskich autorów reportazy. Sa wsród nich: laureat Paszportu Polityki, zdobywczyni Nagrody ,,Gryfia" i Nagrody im. Teresy Toranskiej, zwyciezczyni konkursu Grand Press, nominowani do najwazniejszych nagród literackich autorzy i autorki dobrze przyjetych ksiazek non-fiction.