Szukam książek i autorów...
Pan Tadeusz (całość)

Pan Tadeusz (całość)

Adam Mickiewicz

Wydawnictwo: SBM

ISBN: 9788380598270

Data wydania: 2019

Język: pl

Liczba stron: 256

Średnia ocena: 4.0 (163 ocen)

Gdzie kupić Pan Tadeusz (całość)?

Sklep Typ Cena Dostępność
Sklep Typ Cena Dostępność
Sklep Typ Cena Dostępność
Sklep Typ Cena Dostępność

Opis wydawcy

„Pan Tadeusz” to jedna z pozycji, bez których trudno wyobrazić sobie kanon lektur szkolnych. Po książkę tę sięgają kolejne pokolenia Polaków, z zapartym tchem śledząc losy bohaterów epopei. „Pan Tadeusz” to także hołd oddany naszej kulturze oraz barwna panorama ówczesnej szlachty – jej osobliwych zwyczajów, bogatej historii walk niepodległościowych, przywar i wielkich namiętności.

„Pan Tadeusz” jako wyraz tęsknoty za utraconą ojczyzną

Adam Mickiewicz rozpoczął prace nad „Panem Tadeuszem” w 1832 roku. Myśl o jego powstaniu zakiełkowała w nim jednak już 2 lata wcześniej pod wpływem wygłaszanych przez jednego z zaprzyjaźnionych hrabiów gawęd szlacheckich. Znacząca część utworu powstała na emigracji w Paryżu. Niebagatelny wpływ na przyszły kształt eposu miały także późniejsza atmosfera po klęsce powstania listopadowego oraz poczucie beznadziei wynikające z tęsknoty Mickiewicza za swoją ojczyzną. Aby podkreślić rangę przedstawionych w utworze wydarzeń, Adam Mickiewicz postanowił nadać mu formę trzynastozgłoskowego eposu, czyli napisanego w podniosłym stylu poematu, którego korzenie sięgają jeszcze czasów starożytnych. „Pan Tadeusz” zaliczany jest do klasyki literatury polskiego romantyzmu. Jego rękopis od ponad 20 lat znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Lektura „Pan Tadeusz” – bohaterowie oraz zarys fabuły

Akcja „Pana Tadeusza” dzieje się na Litwie w roku 1811, czyli za czasów wojen napoleońskich. Prowadzona wówczas przez Napoleona kampania ma niebagatelny wpływ także na część polskiej szlachty, dostrzegającej w niej szansę na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Marzenia te nieobce są również mieszkańcom dworku w Soplicowie, zarządzanego przez Sędziego Soplicę. Fabuła koncentruje się na kilku wątkach jednocześnie. Do najważniejszych z nich z pewnością zaliczyć można wątek miłosny pochodzących z wrogich sobie rodów Tadeusza i Zosi. Nie bez znaczenia jest również kwestia sporu o zamek oraz historia księdza Robaka – jednej z najciekawszych postaci w literaturze polskiej. Który z nich zaciekawi Cię najbardziej? Zapoznaj się z historią Soplicowa i przenieś się do czasów szlacheckiej Polski już teraz.

Inne książki tego autora