Urszula Augustyniak to wybitna polska historyczka i profesor, specjalizująca się w dziejach kultury okresu wczesnonowożytnego. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała stopień doktora i habilitację. Od 2000 roku pełni funkcję profesora zwyczajnego. Jest członkinią rady redakcyjnej czasopisma "Odrodzenie i Reformacja w Polsce".
Jej działalność naukowa koncentruje się na funkcjonowaniu polsko-litewskiego dworu królewskiego, zwyczajach szlachty, klientelizmie, relacjach między duchowieństwem a stanem świeckim, różnicach religijnych w okresie nowożytnym, sztuce barokowej oraz metodach rozpowszechniania informacji w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
- Informacja i propaganda w Polsce za Zygmunta III (1981) – analiza narzędzi informacyjnych i propagandowych w czasach panowania Zygmunta III Wazy.
- Koncepcje narodu i społeczeństwa w literaturze plebejskiej od końca XVI do końca XVII wieku (1989) – badanie literatury plebejskiej i jej wizji narodu i społeczeństwa.
- Testamenty ewangelików reformowanych w Wielkim Księstwie Litewskim (1992, drugie wydanie 2014) – studium nad dziedzictwem religijnym i prawnym reformowanych ewangelików.
- Skarb litewski za pierwszych dwóch Wazów: 1587-1648 (1994) – analiza ekonomicznych i politycznych aspektów czasów Wazów na Litwie.
- Wazowie i "królowie rodacy" : studium władzy królewskiej w Rzeczypospolitej XVII wieku (1999) – szczegółowe omówienie dynastii Wazów i ich wpływu na politykę Rzeczypospolitej.
- Dwór i klientela Krzysztofa Radziwiłła (1585-1640): mechanizmy patronatu (2001) – analiza relacji patronackich na dworze Radziwiłłów.
- W służbie hetmana i Rzeczypospolitej: klientela wojskowa Krzysztofa Radziwiłła (1585-1640) (2004) – badanie relacji między wojskowym a politycznym patronatem.
- Historia Polski 1572-1795 (2008) – kompleksowe spojrzenie na najnowsze dzieje Polski.
- Państwo świeckie czy księżę?: Spór o rolę duchowieństwa katolickiego w Rzeczypospolitej w czasach Zygmunta III Wazy (2012) – wybór tekstów ukazujących debatę o roli religii i duchowieństwa.
- History of the Polish-Lithuanian Commonwealth: State - Society - Culture (2015, tłumaczenie) – obszerne opracowanie na temat wielonarodowego i wieloreligijnego państwa.