Katarzyna Bazarnik to wybitna polska historyczka literatury angielskiej, tłumaczka oraz wykładowczyni uniwersytecka, będąca współtwórczynią teorii liberatury – nowatorskiego podejścia do literatury, które łączy tekst z materialną formą publikacji. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie uzyskała tam stopień doktora. W 2017 roku uzyskała habilitację, prezentując pracę na temat liberatury jako gatunku związanego z formą książki.
Jest wykładowczynią na Wydziale Filologii Angielskiej UJ, prowadzącą zajęcia z historii literatury brytyjskiej, multimodalnej literatury oraz tłumaczeń. Zajmuje się badaniami nad twórczością Jamesa Joyce’a, ikonografią w literaturze oraz literaturą awangardową i eksperymentalną. Współzałożyła serię wydawniczą Liberatura, obejmującą ponad dwadzieścia tytułów autorów takich jak Mallarmé, Joyce, Perec czy Queneau.
Jest autorką kluczowych publikacji, w tym monografii „Liberature. A Book-bound Genre” oraz „Joyce and Liberature”. Publikowała artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych, a jej działalność obejmuje także tłumaczenia z języka polskiego na angielski i odwrotnie. Współpracuje z instytucjami międzynarodowymi i bierze udział w konferencjach, promując idee liberatury i literatury eksperymentalnej.