Opis wydawcy
Tony'emu Judtowi mozna pozazdroscic znajomosci dziejów europejskiej kultury i cietego, a niekiedy wrecz bezlitosnego pióra, co dobitnie potwierdza w tym zbiorze. - ,,The Economist"
W Zapomnianym wieku XX Tony Judt, jeden z najwybitniejszych historyków zeszlego stulecia, przywoluje niedawna przeszlosc, która - jak twierdzi - zdazylismy wyrzucic z pamieci, nim ja zrozumielismy. Prowadzi czytelnika miedzy pomnikami tego okresu, ozywiajac je badz obalajac. Wiedzie sciezka wojen i konfliktów ideologicznych, lecz takze umyslów, które daly nam dziesieciolecia pokoju. Zaznacza jasne punkty na intelektualnej i etycznej mapie Europy - Hannah Arendt, Primo Leviego, Alberta Camusa, Leszka Kolakowskiego.
To jednak takze podróz osobista. Judt rozprawia sie ze swymi niegdysiejszymi fascynacjami, marksizmem i lewicowym syjonizmem, poddaje wiwisekcji idee i osobowosci swych mistrzów, ale takze... dzieli sie swa miloscia do brytyjskich kolei.
I martwi sie o Europe. O to, ze jej elity przestaly rozumiec procesy spoleczne i staja sie slepe na potrzeby obywateli. O to, ze panstwa jest za duzo tam, gdzie jest niepotrzebne, a gdzie jest potrzebne, to go nie ma. O to, co wypelni te pustke...